początek roku szkolnego

Początek roku szkolnego to dla wielu rodziców i dzieci duże wydarzenie. Warto ustalić pewne zasady które będą obowiązywały w trakcie roku szkolnego i wspierać dziecko w jego rozwoju. Oto kilka tipów dla zapracowanych rodziców.


1. Uważnie obserwuj dziecko


Jeżeli dziecko dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą – poświęć mu zdwojoną uwagę i obserwuj wnikliwie jak radzi sobie ze szkolnymi obowiązkami. Czy potrafi skupiać się na wykonywanej pracy? Czy opanowanie materiału przychodzi mu z łatwością, czy też z nadmiernym trudem? Jak idzie nauka czytania i pisania? Po 4 tygodniach nauki zapytaj o opinię nauczyciela prowadzącego. Jeżeli nauczyciel w swojej opinii użyje słów: "nie uważa", "dopytuje", "nie słucha poleceń" lub "nie skupia się" – to ważny sygnał dla Ciebie, żeby zbadać sprawę głębiej i zdiagnozować dziecko na Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego. Warto skierować się do jednego z wielu ośrodków oferujących nowatorską, opartą na twardych badaniach naukowych – terapię Neuroflow.

 

2. Zawsze przyrządzaj dziecku zdrowe śniadanie przed wyjściem do szkoły i drugie śniadanie do szkoły

Jak donosi Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce wzrasta liczba dzieci z nadwagą, a mimo to w ich pożywieniu brakuje wartościowych składników odżywczych. Większość dzieci cierpi z powodu niedoboru witamin, zwłaszcza z grupy B i D. Wiele dzieci wychodzi z domu bez pełnowartościowego śniadania. Niektóre dzieci zjadają rano tylko słodkie płatki z mlekiem, a to stanowczo za mało. Rodzice nie szykują dzieciom kanapek do szkoły, bo wymawiają się brakiem czasu. Za to dzieci kupują w sklepikach drożdżówki i słodkie napoje. Tylko w nielicznych rodzinach proponuje się dzieciom surowe warzywa, kanapki z chleba razowego i dobrej jakości produkty białkowe, czy świeżo wyciskane soki. Jeżeli chcesz aby Twoje dziecko uważało na lekcji, przyswajało wiedzę i do tego aktywnie uczestniczyło w zajęciach – to musi mieć do tego energię. Do śniadaniówki nie wkładaj niczego co jest przetworzonym produktem. Słodycze zastąp owocami, a słodkie napoje czystą wodą. Zdrowe, odpowiednio zbilansowane śniadanie to energetyczna podstawa całego dnia.

 

3. Stosuj system nagród za sukcesy i dobrze wykonaną pracę

Jeżeli dziecko wykonało dobrze swoją pracę, czy dostało dobrą ocenę – warto nagrodzić je np. wspólnym spędzeniem czasu, wyjściem do kina, na plac zabaw lub wspólną, ciepłą emocjonalnie zabawą. Pamiętaj – częste przytulanie da dziecku więcej korzyści niż droga zabawka.

 

4. Codziennie spędzaj czas z dzieckiem


Poświęć dziecku przynajmniej godzinę dziennie i niech to będzie wartościowa godzina, spędzona razem na wspólnej zabawie, śmiechu, rozmowach lub wspólnym robieniu czegoś. Pozwól dziecku zdecydować co chciałoby robić w tym momencie – ale też staraj, się aby wspólnie spędzony czas nie był poświęcony na coś odtwórczego np. bierne oglądanie telewizji.

 

5. Nie wystawiaj dziecku zwolnienia z WF

Lekcje wychowania fizycznego w polskich szkołach pozostawiają wiele do życzenia. Jest ich mało i często są nieprofesjonalnie przeprowadzane. Mimo to warto, aby Twoje dziecko brało w nich udział. To dodatkowa szansa dla młodego organizmu na odstresowanie i odzyskanie energii po godzinach spędzonych w ławce. Z raportu WHO wynika, że nasze 13-latki znalazły się dopiero na 34. miejscu w kategorii aktywność fizyczna (badano dzieci z 39 krajów). Sprawność fizyczna ma ogromny wpływ na rozwój dziecka – nie zaniedbuj tego.


6. Pomagaj dziecku w odrabianiu lekcji

Pomóż dzieciom zaplanować i zorganizować sprawy szkolne – tak aby nagromadzona praca nie spowodowała nadmiernego obciążenia. Rodzice, którzy znajdują czas na pomoc dziecku, ułatwiają im radzenie sobie z presją wymagań szkolnych.

Share

Komentarze obsługiwane przez CComment