Trening Muzyczno-Ruchowy ćwiczeń ruchowych i relaksacyjnych przy muzyce, dla dzieci z CAPD i z nadwrażliwością słuchową oraz potrzebą obniżenia napięcia emocjonalnego stresu.

Niektórym dzieciom z zaburzeniami przetwarzania słuchowego towarzyszy nadwrażliwość słuchowa. Nadmierne, reagowanie na bodźce dźwiękowe utrudnia normalne funkcjonowanie, w przedszkolu/szkole, w domu, w grupie rówieśników. Dzieci te nie mogą wytrzymać hałasu przerwy szkolnej, którą muszą spędzać w klasie, w bibliotece, izolując się od kolegów. Unikają dyskotek, koncertów, wspólnych zabaw w większej grupie, czują się wyizolowane, samotne. Czasami nadwrażliwość osiąga tak wysoki poziom, że osoby te nie są w stanie tolerować nawet normalnych dźwięków płynących z otoczenia jak odgłosy codziennych czynności, brzęk sztućców, talerzy, odgłosów urządzeń domowych, klimatyzacji, suszarki do włosów, kuchenki mikrofalowej, dźwięków syren straży pożarnej, pogotowia. Prowadzi to do izolacji, ograniczenia kontaktów ze światem zewnętrznym. Nadwrażliwość słuchowa wpływa również negatywnie na proces uczenia się, utrudniając koncentrację uwagi poprzez nadmierne skupienie na nieprzyjemnych bodźcach. Nadmierne pobudzenie, napięcie emocjonalne, może być szczególnie silne, gdy dziecko usłyszy nieprzyjemny dźwięk nagle, niespodziewanie, może wówczas zareagować agresywnie. Nadmiar nieprzyjemnych bodźców prowadzi do przeciążenia, powodując rozdrażnienie, zmęczenie, irytację, trudności z zasypianiem.

Przyczyn nadwrażliwości jest wiele. Przyjmuje się, że nadwrażliwość na dźwięki może mieć charakter zaburzeń: obwodowych, mieszanych ( -obowodo-centralnych), centralnych, hormonalnych oraz infekcyjnych. W pewnej liczbie przypadków nie udaje się znaleźć przyczyny jej powstania. Podczas diagnozy Neuroflow terapeuta rozmawia z rodzicem i dzieckiem na temat nadwrażliwości słuchowej, jej objawów i przyczyn. Za pomocą dedykowanych ankiet i badań, ocenia jej nasilenie i wskazania do wdrożenia terapii Neuroflow TMR.

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych pacjentów stworzyliśmy nowy moduł terapii dedykowany dzieciom z nadwrażliwością słuchową, dzieciom z potrzebą obniżenia napięcia emocjonalnego oraz stresu. Tworząc ten program oparliśmy się na modelu Mobilnej Rekreacji Muzycznej autorstwa dr Macieja Kieryła – lekarza i muzykoterapeuty. Kilkanaście lat pracy klinicznej z pacjentami Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka według modelu MRM pozwoliło nam przenieść te doświadczenia do aktywnego treningu słuchowego Neuroflow.

Neuroflow TMR jest to specjalnie przygotowany moduł z zestawem ćwiczeń ruchowych i relaksacyjnych z muzyką, który może być stosowany jako uzupełnienie podstawowej terapii Neuroflow ATS lub samodzielnie. Zadania z tego modułu można realizować bezpośrednio po podstawowej sesji  treningu lub następnego dnia, czyli przeplatać sesje podstawowe z sesjami ćwiczeń ruchowych i relaksacyjnych.

 

 

Moduł może posłużyć również jako przygotowanie dla młodszych dzieci przed rozpoczęciem bazowej terapii słuchowej Neuroflow ATS.

W każdej sesji tej terapii dziecko ćwiczy razem z lektorem, pod nadzorem i przy udziale rodzica. Ćwiczeniom ruchowym towarzyszy muzyka, która sprzyja odreagowaniu emocji, przygotowuje ciało i umysł do relaksacji, będącej istotnym elementem terapii. Obniżenie napięcia emocjonalnego, uspokojenie, wyciszenie, które towarzyszy dziecku na koniec sesji terapeutycznej sprzyja większej tolerancji na stres ponieważ określone sytuacje nie są już interpretowane jako zagrażające. Stan odprężenia sprzyja koncentracji uwagi, pozytywnie wpływa na proces uczenia się. Dlatego moduł ćwiczeń ruchowych i relaksacyjnych z muzyką może być pomocny nie tylko dzieciom z nadwrażliwością słuchową, ale również tym, które mają potrzebę obniżenia napięcia emocjonalnego/ stresu.



Zespól APD Medical

Znajdź nas na FB: https://www.facebook.com/treningneuroflow/