czas z dzieckiem

W wielu rodzinach scenariusz typowego dnia wygląda podobnie: poranny bieg z przeszkodami, aby tylko zdążyć przed dzwonkiem, potem droga do pracy w korkach, następnie kilka godzin stresu, napięcia i wreszcie powrót do domu – a tam… „drugi etat”. Życie w ciągłym pośpiechu i chęć pogodzenia wszystkiego nie sprzyjają budowaniu rodzinnych więzi i zacieśnianiu relacji z dziećmi. Na szczęście możesz to zmienić!

Wielu rodziców ma świadomość, że nie są w stanie poświęcić dzieciom tyle czasu i zaangażownia, jakiego potrzebują. Jednym z powodów takiego stanu jest wyczerpująca i zbyt angażująca praca, a często też brak sił i pomysłu na spędzanie czasu z dziećmi.

Statystyki są alarmujące. Badania przeprowadzone przez Katedrę Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień na uczniach ze Śląska i Mazowsza, pokazują jak wygląda ich życie po szkole. Coraz mniej rodziców ma czas dla swoich podopiecznych. Niemal 70% dzieci w wieku szkolnym nie jest przytulanych przez rodziców. Połowa nie je z nimi wspólnych niedzielnych obiadów, a prawie co trzecie dziecko nie spędza z rodzicami wieczorów, bo ci zbyt późno wracają z pracy – pisze „Rzeczpospolita”.

Jeżeli nie chcesz dopuścić do takiego stanu – postaraj się wygospodarować więcej czasu dla swoich dzieci i spędzać go z nimi wartościowo dla obu stron. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci go znaleźć i dobrze wykorzystać:

1. Planuj wspólnie spędzany czas

Kiedy zapytamy dzieci, co czyni rodzinę szczęśliwą, najczęściej odpowiadają: robienie różnych rzeczy razem! Choć jest to oczywiste, pozostaje często niezauważane lub pomijane. Warto planować wspólne zajęcia i nie musi to być coś nadzwyczajnego. Wspólne gotowanie, naprawa zepsutego odkurzacza, posadzenie roślin na balkonie lub pójście na ciekawą wystawę – to rzeczy, które mogą dostarczyć wiele wspólnej radości. Róbmy je razem z dziećmi! Dzięki temu nasi podopieczni poczują się kompetentni i docenieni – a Ty zyskasz dodatkową pomoc i powód do dumy. Wystarczy odpowiednia zachęta.

2. Ogranicz sobie i dzieciom czas przy telewizji i komputerze

Ustal zasady korzystania z komputera i telewizji. Daj dzieciom dobry przykład i oglądaj z dziećmi tylko te programy, które wspólnie wybierzecie. Unikaj rozpraszania cennego czasu na wykonywanie czynności w pojedynkę np. grę komputerową lub siedzenie przed tabletem.

3. Ustal hierarchię ważności i rób tylko te rzeczy które są ważne

Czy spędzasz w gronie rodzinnym tyle czasu, ile pragniesz? Jeżeli tak nie jest – zrób listę najbardziej pracochłonnych zajęć. Przeanalizuj je i zastanów się czy na pewno musisz je robić. Co drugi dzień jeździsz do supermarketu? Zacznij zamawiać zakupy on-line – oszczędność czasu i nerwów gwarantowana. Zaoszczędzony czas poświęć swoim dzieciom i rodzinie.

4. Pamiętaj aby przynajmniej jeden posiłek dziennie przygotować i spożywać wspólnie

W czasie szalonego tempa życia i szybkich dań istotne jest, aby rodzice znaleźli w ciągu dnia czas na wspólne przebywanie i dzielenie się radością ze wspólnego jedzenia. Zaplanuj czas tak – aby przygotować razem przynajmniej jeden posiłek dziennie. Może to być wspólne nieśpieszne śniadanie (wystarczy wstać godzinę wcześniej), albo kolacja. Niech to będzie czas spędzony w miłej atmosferze, przy stole wspólnym stole. Jest to dobry czas na codziennie i niecodzienne rozmowy.

5. Pomagaj dzieciom w odrabianiu lekcji i wspieraj je w nauce

Pomóżcie dzieciom zaplanować i zorganizować sprawy szkolne – tak aby nagromadzone prace domowe nie sprawiły, że dzieci poczują się przytłoczone. Rodzice, którzy znajdują czas na pomoc dziecku, ułatwiają im radzenie sobie z tą presją. Dzieci uczą się w ten sposób zaufania i szacunku do rodziców, a rodzice mają okazję do przekazania im swoich wartości.
Jeżeli Twoje dziecko ma problemy z nauką – dowiedz się więcej o naszej nowatorskiej terapii Neuroflow i sprawdź czy Twoje dziecko nie ma objawów zaburzeń przetwarzania słuchowego. Jeżeli tak - ćwicz razem z dzieckiem. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

6. Zajęcia dodatkowe dla dzieci? Zorganizuj je tak, abyś też mógł lub mogła w nich uczestniczyć

Wozisz dzieci na treningi? Znajdź taki sport, który możecie uprawiać rodzinnie – jest ich mnóstwo: capoeira, rowery, pływanie. Zapisujesz dziecko na naukę nowego języka? Ucz się razem z nim! Poszerzysz również własne horyzonty. Spędzaj czas ze swoimi pociechami biorąc udział w ich zajęciach, kiedy tylko nadarza się ku temu okazja. Będzie to dla dzieci sygnałem, że ważne jest dla Ciebie to, czym się one zajmują.

Dobre relacje rodzinne są podstawą szczęśliwego życia i prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Poświęć dziecku przynajmniej godzinę dziennie i niech to będzie wartościowa godzina, spędzona razem na wspólnej zabawie, śmiechu, rozmowach, w trakcie bliskiej, ciepłej i wspierającej relacji. Życie rodzinne jest ważniejsze niż odnoszenie sukcesów w pracy lub w jakiejkolwiek innej dziedzinie życia.

 

Share

Komentarze obsługiwane przez CComment